family planning

کنترل جمعیت و تنظیم خانواده

هايمن(Hymen) يا همان پرده بكارت

هايمن(Hymen) يا پرده بكارت

هايمن(Hymen) يا همان پرده بكارت، غشايي است كه تمام يا قسمتي ازدهانه واژن را مي‌پوشاند. «هايمن» لغتي يوناني است به معناي پوست يا پرده كه از نام الهه ازدواج و عروسي يونانيان گرفته شده است...

 يونانيان باستان از اين لغت براي انواع پرده‌ها از جمله پرده‌اي كه قلب را احاطه مي‌كند (پريكارد)، استفاده مي‌كردند، اما با گذشت زمان، كاربرد آن به پرده بكارت محدود شد.


در نخستين مراحل رشد جنيني، هيچ ورودي‌اي به واژن وجود ندارد. لايه باريك بافتي كه در اين مرحله واژن را مي‌پوشاند، قبل از تولد به طور ناقص تقسيم مي‌شود، اين لايه بعدها پرده بكارت را به وجود مي‌آورد. بسياري از افراد تصور مي‌كنند پرده بكارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتي كه اين‌طور نيست. پرده بكارت، بخش خارجي اندام جنسي است و دقيقا در ورودي دهانه آن قرار دارد. پرده بکارت كه يک چين غشايي نامنظم است و از اپيتليوم شاخي تشکيل شده، درست در مدخل ورودي واژن قرار دارد و در واقع به منزله در ورودي واژن است و اولين بار با مقاربت، معاينه خشن، ضربه و جراحي پاره مي‌شود. معمولا پرده بکارت يک يا چند سوراخ کوچک دارد که خون‌ريزي قاعدگي از آن خارج مي‌شود. اگر اين پرده اصلا سوراخ نداشته و به طور کامل واژن را بسته باشد، خون قاعدگي در پشت آن تجمع مي‌يابد و در رحم انباشته مي‌شود و بر اثر پس زده‌شدن به داخل حفره صفاقي مي‌تواند سبب بيماري اندومتريوز و نازايي شود که اين مورد بسيار نادر است.


پارگي پرده بکارت

‌رشته‌هاي عصبي در پرده كم هستند و به همين دليل در صورت آرامش جسمي و رواني پارگي آن معمولا بدون درد است. عمل پاره‌شدن پرده بهتر است در زماني كه بدن آرام است و هيچ اضطراب و خستگي وجود ندارد، انجام شود. ‌بنابراين نزديكي در اولين شب ازدواج و پس از مراسم طولاني عروسي توصيه نمي‌شود. ‌خانم‌ها بهتر است قبل از نزديكي براي آگاهي از نوع پرده‌شان به پزشك متخصص زنان مراجعه كنند. ‌ممکن است در برخي ‌موارد پرده بسيار ضخيم باشد كه براي پاره‌كردن آن، كمك پزشك مورد نياز باشد تا از بروز درد هنگام ارتباط جنسي جلوگيري شود. اين شيوه را بريدن پرده مي‌نامند. طي اولين نزديكي، پرده بكارت در چند جا پاره و به چند قطعه تقسيم مي‌شود. غالبا تا زماني كه زن، نوزادي به دنيا بياورد باقيمانده پرده در دهانه واژن وجود خواهد داشت. ‌در صورت تنگي دهانه واژن، بهتر است از كرم و ژله‌اي تسهيل‌كننده يا اسپري بي‌حس‌كننده استفاده كرد. ‌ضمن اينكه تحريك زن و خروج ترشحات از دهانه واژن، موجب نرم شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسي مي‌شود. گاهي پرده بكارت با يك يا دو بار نزديكي كاملا پاره نمي‌شود و هر دفعه قسمتي از آن پاره مي‌شود و كمي خون‌ريزي مي‌كند. ‌بدون پارگي پرده، اسپرم ريخته شده روي آن مي‌تواند موجب بارداري شود، زيرا اسپرم مي‌تواند از سوراخ پرده حركت كند و به طرف تخمك زن برود و باعث بارداري شود. ‌در اين موارد زن با پرده سالم باردار مي‌شود. ورزش‌هايي مانند سواركاري، دو، پرش و شنا هرگز باعث پاره شدن پرده دختر نمي‌شوند مگر اينكه وي طي حادثه‌اي و در هنگام بازي، سقوط كند و در همان زمان جسمي نوك تيز به پرده اصابت كند و موجب پارگي آن شود. ‌


انواع پرده بکارت

در نظر داشته باشيد كه هيچ پرده بکارتي دقيقا شبيه ديگري نيست. اندازه و شكل آن از فردي به فرد ديگر بسيار متفاوت است. انواع رايج پرده بكارت عبارتند از:

• پرده بكارت حلقوي: به صورت حلقه‌اي دور ورودي واژن را مي‌پوشاند.

• پرده بكارت ارتجاعي: انعطاف‌پذير و قابل‌ارتجاع است و هنگام اولين رابطه زناشويي پاره نمي‌شود يا به طور جزئي پاره مي‌شود و هيچ خون‌ريزي‌اي ندارد.

• پرده بكارت دو سوراخي يا تيغه‌اي: يك تيغه ممتد در طول ورودي واژن دارد.

• پرده بكارت غربالي (سوراخ‌سوراخ): به طور كامل در عرض مهبل كشيده شده اما سطح آن سوراخ‌سوراخ است.

• پرده بکارت شاخه‌دار: اغلب به صورت کنگره‌اي و داراي اضلاعي از شکاف در طرفين است.

• پرده بدون سوراخ يا بسته: گاهي در دختراني كه به سن بلوغ مي‌رسند، پرده بسته است و خون قاعدگي پشت آن جمع مي‌‌شود و نمي‌تواند خارج شود در نتيجه باعث بروز درد خواهد شد، اينگونه افراد بايد به پزشك مراجعه كنند تا طي عمل جراحي و ايجاد برشي در سطح پرده، اين مشكل برطرف شود.

• پرده بکارت کنگره‌اي: کمياب است و کمتر وجود دارد.


خون پرده بکارت

معمولا پس از پارگي پرده بکارت خون‌ريزي کم و بيش ايجاد مي‌شود. لازم است اين خون را از خون قاعدگي تمييز دهيم. خون قاعدگي داراي فيبرينوژن کمتر است بنابراين ديرتر لخته مي‌شود و سلول‌هاي واژينال در آن بسيار زياد است در حالي که خون حاصل از پرده بکارت سريع‌تر لخته مي‌شود و حاوي مقادير کمي سلول واژينال است. لبه‌هاي پارگي جديد در پرده بکارت معمولا زخمي و قرمز رنگ است و آثار خون لخته‌شده در آن مشاهده مي‌شود. بعد از حدود يک هفته، لبه‌هاي بريدگي از مخاطي مشابه مخاط پرده پوشيده شده و بعد از حدود دو هفته لبه‌هاي زخم نسبتا گرفته مي‌شوند. ‌نکته مهم اين است که لبه‌هاي پارگي چون آزاد هستند و به هم اتصال ندارند هيچ وقت به هم جوش نمي‌خورند و اگر دو تکه پارگي به هم دوخته شوند محل ترميم به صورت يک اسکار برجسته روشن مشخص خواهد شد. ‌تاکيد مي‌کنم پرده بکارت فقط و فقط بر اثر ضربه مستقيم به آن يا مقاربت پارگي پيدا مي‌کند و جز ضربه مستقيم هيچ مورد ديگري باعث پارگي آن نمي‌شود.


عدم خون‌ريزي برخي از زنان در اولين رابطه جنسي

در حالتي که زن هنگام نزديكي، آرام و بدون تنش باشد، زمان كافي براي عشق‌ورزي داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتي كند و دهانه واژنش به اندازه كافي مرطوب باشد، دخول به نرمي انجام مي‌شود و به اين ترتيب ممکن است زن در اولين ارتباط خون‌ريزي نداشته باشد. ‌اما اگر زن مضطرب باشد يا بترسد و پاهايش را جمع كند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خون‌ريزي و درد خواهد داشت.


پاسخ به 3 پرسش رايج

درباره اين مساله، پرسش‌ها و ابهامات زيادي بين مردم وجود دارد که از ميان آنها 3 پرسش زير را مي‌توان جزو شايع‌ترين‌ها دانست:

آيا ممکن است با يک بار مقاربت پرده بکارت از بين برود؟

بله، از آنجا که پرده بکارت دقيقا در مدخل ورودي واژن قرار دارد، معمولا طي اولين مقاربت از بين مي‌رود، حتي اگر مقاربت به طور کامل انجام نشده باشد.


آيا سقوط از ارتفاع مي‌تواند باعث پارگي پرده بکارت شود؟

خير، سقوط از ارتفاع، بلند کردن جسم سنگين، کوهنوردي و موارد مشابه به هيچ عنوان نمي‌توانند باعث پارگي پرده بکارت شوند. البته ممکن است در اثر سقوط يا انجام کارهاي سنگين مقداري خون‌ريزي از دستگاه تناسلي مشاهده شود که در هيچ‌کدام از موارد مربوط به پارگي پرده نيست فقط به خاطر فشار وارده بر رحم مکانيسمي مشابه قاعدگي دارد يعني فشار به رحم باعث خون‌ريزي يا لکه‌بيني در فرد مي‌شود. ‌تاکيد مي‌کنم پرده بکارت فقط و فقط در اثر ضربه مستقيم به آن يا مقاربت پارگي پيدا مي‌کند و جز ضربه مستقيم هيچ مورد ديگري باعث پارگي آن نمي‌شود.


خون‌ريزي در اثر پارگي پرده بکارت چه مقدار است؟

حداقلي براي خون‌ريزي در اين حالت نداريم. ممکن است در حد يك يا دو قطره باشد يا شايد هم بيشتر باشد ولي حداکثر به اندازه آغشته شدن يك عدد پوشک خواهد بود و چيزي که مسلم است اين است که اين خون‌ريزي نبايد ادامه داشته باشد و معمولا در عرض يك يا دو دقيقه تمام مي‌شود. اگر در مواردي خون‌ريزي ادامه داشت احتمال پارگي‌هاي اطراف واژن مطرح مي‌شود که در اين صورت حتما بايد ترميم شود و اين مسئله بيشتر زماني اتفاق مي‌افتد که مقاربت بدون رضايت زن و با مقاومت وي و اصرار طرف مقابل انجام شود که در اين موارد بايد پارگي واژن ترميم شود. در پايان تاکيد مي‌کنم که پرده بکارت ملاک مطمئني براي تشخيص سلامت جنسي دختران نيست و انواعي از پرده بکارت وجود دارد که خون‌ريزي ايجاد نخواهد شد و در اين موارد بهتر است حتما قبل از ازدواج به پزشک يا ماما مراجعه شده و برگه گواهي سلامت دريافت شود.

خودارضايي نيز ميتواند باعث آسيب پرده بکارت شود. پرده بکارت بافتي بسيار حساس و نازک دارد كه نسبت به کوچک‌ترين تحريک آسيب‌پذير است. گرچه تحريکات کوچک و مختصر آسيب کامل به پرده بکارت نمي‌رساند ولي همين آسيب جزئي كه برگشت‌ناپذير و قابل تشخيص است نيز سبب حساس شدن مي‌شود. احتمال پارگي پرده بکارت بر اثر خودتحريکي و پيامدهاي رواني ناشي از آن وجود دارد.

+ نوشته شده در  90/02/31ساعت 0:55 AM  توسط دکتر سوزان قلعه باغی  | 

پرده بکارت(هایمن)

اندام جنسی تان را بشناسید (پرده بکارت)


Hymen يا همان پرده بكارت غشايي ا ست كه تمام يا قسمتي ازدهانه واژن را مي پوشاند. Hymen لغتي يوناني ست به معناي پوست يا پرده كه از نام الهه ازدواج و عروسي يونانيان God Hymen وام گرفته شده. يونانيان باستان از اين لغت براي انواع پرده ها از جمله پرده اي كه قلب را احاطه مي كند(پريكارد)، استفاده مي كردند، اما با گذشت زمان، كاربرد آن به پرده بكارت محدود شد.
در طول نخستين مراحل رشد جنيني، به طور كلي هيچ بخش ورودي به واژن وجود ندارد. لايه باريك بافتي كه در اين مرحله واژن را مي پوشاند، قبل از تولد به طور ناقص تقسيم مي شود، اين لايه بعدها پرده بكارت را به وجود مي آورد. در صورتيكه در مرحله قبل از تولد، تقسيم لايه به طور كامل صورت گيرد، موجب مي شود بعضي زنان به طور مادرزاد، پرده بكارت نداشته باشند.
بسياري تصور مي كنند كه پرده بكارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتيكه اينطور نيست. پرده بكارت، بخش خارجي اندام جنسي است و دقيقا در ورودي دهانه واژن قرار دارد.
انداممان را چقدر می شناسیم؟
بسيار مهم است كه بدانيد بدنتان به چه شكلي است. البته در مورد شكل يا رنگ اندام جنسي تان نگران نباشيد. بعضي ها تيره اند، بعضي روشن، بعضي كوچكند، بعضي بزرگ. اما غير عادي نيستند. در نظر داشته باشيد كه هيچ واژني دقيقا شبيه آن ديگري نيست.اندازه و شكل اين سوراخ از فردي به فرد ديگر بسيار متفاوت است. انواع رايج پرده بكارت عبارتند از:
حلقوي: در اين نوع، پرده به صورت حلقه اي دور ورودي واژن را مي پوشاند.

ارتجاعي: پرده اي كه به اندازه كافي انعطاف پذير و قابل ارتجاع ا ست و به هنگام ورود آلت تناسلي مرد، پاره نمي شود يا به طور جزئي پاره مي شود و هيچ خونريزي ندارد.

دو سوراخي يا تيغه اي: پرده اي كه يك تيغه ممتد در طول ورودي واژن دارد.


غربالي (سوراخ سوراخ): اين پرده به طور كامل در عرض مهبل كشيده شده اما سطح آن سوراخ سوراخ است.

بعضي ها مادرزاد پرده بكارت ندارند، بعضي ديگر پرده بكارتشان بدون سوراخ است، درحاليكه برخي ديگر پرده هاي بسيار ضخيمي دارند كه ممكن است براي پاره كردن آن، كمك پزشك مورد نياز باشد تا از بروز درد در هنگام ارتباط جنسي جلوگيري شود، اين شيوه را بريدن پرده مي نامند.طي اولين دخول، پرده بكارت در چند جا پاره شده و به چند قطعه تقسيم مي شود، غالبا تا زماني كه زن، نوزادي به دنيا بياورد باقيمانده پرده در دهانه واژن وجود خواهد داشت.
پرده بدون سوراخ يا بسته چيست؟ پرده اي كه تنها با خروج نوزاد پاره مي شود، اما به صورت خطوط نامنظم گوشتي پيرامون ورودي واژن باقي مي ماند. در دختراني كه به سن بلوغ مي رسند، در صورتيكه داراي پرده بسته باشند، خون قاعدگي پشت آن جمع شده و نمي تواند خارج شود در نتيجه باعث بروز درد مي شود، اينگونه افراد بايد به دكتر مراجعه كرده تا طي عمل جراحي و ايجاد برشي در سطح پرده، خون قاعدگي از آن خارج شود.

چرا بعضي زنان در اولين ارتباط جنسي خونريزي ندارند و برخي دارند؟
گذشته از فقدان مادرزادي پرده بكارت در بعضي زنان، در صورتيكه زن در هنگام سكس، آرام و بدون تنش بوده ، زمان كافي براي عشق ورزي داشته باشد، با طرف مقابل خود احساس راحتي كند و دهانه واژنش به اندازه كافي مرطوب باشد، آلت تناسلي مرد به نرمي وارد واژن او مي شود و به اين ترتيب در اولين ارتباط خونريزي نخواهد داشت. اما اگر زن مضطرب باشد يا بترسد و پاهايش را جمع كند دهانه واژن تنگ خواهد شد و هنگام دخول خونريزي و درد خواهد داشت.
بعضي مردها ادعا مي كنند كه مي توانند در حين سكس تشخيص بدهند زن قبلا سكس داشته يا نه، چنين نيست. تنها چيزي كه مردان مي توانند حس كنند، مضطرب و نگران بودن زن است كه به همين دليل خودشان را منقبض كرده و دهانه واژن به نظر تنگ تر مي آيد.
از آنجائيكه در نظر مردم پرده بكارت، پرده اي بسيار سفت و محكم است كه تنها با فشار پاره مي شود، برخي مردها در هنگام سكس فشار زيادي به دهانه واژن آورده و موجب پارگي دهانه واژن، درد و خونريزي مي شوند. در صورتيكه، اگر زن هنگام سكس آمادگي كافي داشته و به دور از احساس اضطراب باشد هيچ نيازي به فشار از جانب مرد نيست.
نكات قابل توجه در مورد پرده بكارت:
رشته هاي عصبي در پرده كم هستند و به همين دليل در صورت آرامش جسمي و رواني، پارگي آن معمولا بدون درد است.
عمل دخول و پاره شدن پرده بهتر است در زماني كه بدن آرام است و هيچ اضطراب و خستگي وجود ندارد انجام شود. بنابراين نزديكي در اولين شب ازدواج و پس از مراسم طولاني عروسي توصيه نمي شود.
زنان بهتر است قبل از نزديكي، نه به منظور گرفتن گواهي سلامت پرده بكارت بلكه به دليل آگاهي از نوع پرده به پزشك متخصص زنان مراجعه كرده و توضيحات لازم را درخواست كنند. زيرا در موارد نادري كه پرده از نوع ضخيم است، احتياج به عمل جراحي دارد.
در صورت تنگي دهانه واژن، بهتر است از كرم و ژلهاي تسهيل كننده يا اسپري بي حس كننده استفاده كرد. ضمن اينكه تحريك زن وخروج ترشحات از دهانه واژن موجب روان شدن دهانه واژن و سهولت ارتباط جنسی مي شود.
گاهي پرده بكارت با يك يا دو بار نزديكي كاملا پاره نمي شود وهر دفعه قسمتي از آن پاره شده و كمي خونريزي مي كند. بدون پارگي پرده، مايع اسپرم ريخته شده بر روي آن مي تواند موجب حاملگي شود، زيرا اسپرماتوزوئيد موجود در اسپرم مي تواند از سوراخ پرده حركت كرده و به طرف تخمك زن برود و حاملكي ايجاد گردد. در اين موارد زن با پرده سالم حامله مي شود.
ورزشهايي مانند سواركاري، دو، پرش، شنا، رقص، باله، هرگز باعث پاره شدن پرده دختر نمي شوند مگر اينكه وي طي حادثه اي و در هنگام بازي، سقوط كرده و در همان زمان جسمي نوك تيز به پرده اصابت كند و موجب پارگي آن شود.
اهميت پرده بكارت
در بعضي فرهنگها اين مسئله خيلي اهميت دارد كه دختر به هنگام ازدواج باكره بوده و پرده بكارت داشته باشد. دراين جوامع، پرده بدين معني ست كه وي قبل از ازدواج ارتباط جنسي نداشته است. هر چند كه، پرده بكارت نشانه ضيعفي براي بكارت واقعي است، زيرا بيشتر زنان، اين پرده را قبل از داشتن ارتباط جنسي بر اثر خودارضائي، استفاده از تامپكس (نوعي نوار بهداشتي)، يا فعاليتهاي غير جنسي (مثل برخي حوادث ) از دست مي دهند.
اما سوال اينجاست كه حتي با وجود پرده بكارت چه كسي مي تواند نعيين كند كه آيا دختر قبل از ازدواج رابطه جنسي داشته است يا خير؟ غالبا خونريزي در شب عروسي مي تواند دليلي بر باكره بودن فرد باشد در صورتيكه اين نظريه توسط اطلاعات پزشكي رد شده زيرا همانطور كه گفته شد يا به دليل آرامش زن، يا عدم وجود پرده بكارت به طور مادرزاد، اين خونريزي مي تواند وجود نداشته باشد.
علاوه بر اين، راههاي برقراري ارتباط جنسي فقط دخول نيست، دختر مي تواند با حفظ پرده بكارت از راههاي مختلف ارتباط جنسي داشته باشد و يا حتي با وجود پاره شدن پرده بكارت براي تظاهر به باكره بودن، با عمل جراحي ، آن را دوباره به حالت اول برگرداند. به همين دليل وجود يا عدم وجود پرده بكارت، هميشه نمي تواند مدرك معتبري براي تعيين باكرگي شخص باشد. البته، اينكه نگرش باكره پسند مردان به خصوص در ايران، در حاليكه غالبا خود، پيش از اردواج، ارتباط جنسي دارند، اساسا درست است يا ناشي از نظامي مردسالارانه، بحثي ديگر است كه در اين مقاله نمي گنجد.

+ نوشته شده در  86/10/05ساعت 7:35 PM  توسط دکتر سوزان قلعه باغی  |